شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

 WebRTC چیست؟ یکی از تکنولوژی های بسیار مهم در دنیای مخابرات امروز WebRTC ست. با استفاده از این تکنولوژی، می توان در بستر وب و تنها با استفاده از مرورگر، ارتباطات صوتی و تصویری برقرار کرد؛ که این به معنی امکان برقراری ارتباط از طریق هر گجت (Gadget) بدون نیاز به نصب نرم افزار خاص [...]

یکی دیگر از ماژول های کاربردی مورد استفاده در FreePBX ماژول Boss Secretary می باشد که متاسفانه از نسخه ی ۱۲ دیگر بروزرسانی نشده اما به دلیل کاربرد زیاد آن برای مشتریان، در نهایت این ماژول توسط تیم فنی شرکت ساعیان ارتباط بهینه سازی و مشکلات آن مرتفع شده است. در ادامه به معرفی این [...]

یکی از مواردی که پس از نصب فری پی بی ایکس ( FreePBX ) برای کاربران بوجود می آید این است که ارتباط تجهیزاتی مانند گیت وی Gateway با استریسک، پس از دقایقی قطع می شود. در ادامه ابتدا به بررسی علت این مسئله و سپس راهکار آن می پردازیم. نحوه کار قابلیت Intrusion Detection [...]

یکی از سناریوهای رایج و متداولی که بسیاری از همکاران با آن سروکار دارند، ارتباط میان گیت وی های سنگوما Sangoma Vega Gateway و سرور ایزابل Issabel می باشد که در نتیجه ارتباط با شبکه مخابرات PSTN را میسر می نماید. در این مقاله قصد داریم برقراری این ارتباط را به زبانی ساده، آموزش دهیم. [...]

یکی از نیازمندی های اصلی در سیستم های تلفنی تغییر فایل های صوتی مربوط به اعلان های سیستم می باشد. همچنین ممکن است نیاز باشد تا در منوی صوتی از چند زبان مختلف پشتیبانی کنید. برای تغییر prompt های سیستم تلفنی استریسک و همچنین تعریف زبان های مختلف، روش های گوناگونی وجود دارد که ساده [...]

یکی از مباحثی که در راه اندازی شبکه های VoIP رایج است، برقراری ارتباط میان دو سرور تلفنی می باشد. به عنوان مثال دو سرور تلفنی را در نظر بگیرید که در دو مکان مجزا در حال سرویس دهی به کاربران خود می باشند و لازم است تا کاربران این دو سیستم نیز بتوانند با [...]

در FreePBX سه روش جهت راه اندازی فکس وجود دارد: ماژول تجاری Fax Pro، استفاده از اپلیکیشن های استریسک و سرور فکس Hylafax. هر یک از این روش ها ویژگی هایی دارند؛ ماژول Fax Pro قابلیت ارسال و دریافت فکس را برای کاربران از طریق UCP فراهم می کند. یعنی کاربران با ورود به محیط [...]

یکی از نیازمندی های اصلی در یک سیستم تلفنی، امکان ارسال و دریافت فکس می باشد. البته امروزه با توسعه بیش از پیش ابزار های ارتباطی همچون ایمیل، روش های سنتی مانند فکس کمتر مورد استفاده قرار می گیرند؛ ولی هنوز کاملا جایگزین نشده اند. بنابراین با بکارگیری سیستم های تلفنی مبتنی بر VoIP نیز [...]

صندوق صوتی از نیازمندی های مهم IP-PBX ها بوده و می تواند میزان سرویس دهی و همچنین در دسترس بودن را برای کاربران افزایش دهد. علاوه بر این، امکان ارسال پیام های صندوق صوتی از طریق ایمیل، این قابلیت را کاربردی تر می نماید. این قابلیت را در FreePBX می توانید به سادگی برای کابران [...]

در مقاله های قبلی نحوه ضبط پیام صوتی در  ماژول System Recording و بکارگیری آن در ساخت منوی صوتی شرح داده شد. علاوه بر این قابلیت، در برخی موارد نیاز است تا برای تماس گیرنده یک پیام صوتی خاص پخش شود و سپس به مقصد دیگری هدایت شود. به عنوان مثال اطلاع رسانی درباره یک [...]

سوالات متداول در خصوص گیت وی های سنگوما (Sangoma)

یکی از شناخته شده ترین گیت وی ها از لحاظ کیفیت و قابلیت ها در حوزه VoIP، گیت وی های سری Vega شرکت سنگوما (Sangoma) هستند. یکی از مهم ترین قابلیت های این محصول، سازگاری کامل آن با شبکه مخابرات ایران و همچنین امکان تنظیم (tune) کردن پارمترهای خطوط می باشد؛ چرا که که در بسیاری از مناطق مخابراتی از سوییچ ها با برندهای گوناگون استفاده شده و لازم است تا برخی پارامترها را بتوان به دلخواه تغییر داد. همانطور که اشاره شد، این محصول قابلیت های زیادی دارد و به همین دلیل ممکن است برای اولین مرتبه، پروسه تنظیم دستگاه به زمان بیشتری نیاز داشته باشد، لذا در این مقاله قصد داریم به بررسی تنظیمات مهم و سوالات فنی رایج در خصوص این محصول بپردازیم. برخی از سوالات رایج عبارتند از:

- چرا بجای نمایش کالرآیدی تماس، نام ترانک گیت وی نمایش داده می شود: مثلا Vega50؟
- کالرایدی بر روی تلفن Anonymous یا unknown می افتد.
- تماس با تاخیر به منوی صوتی یا IVR متصل می شود.
- زمانی که از بیرون تماس قطع می شود، خطوط اشغال می ماند.
- ترانک تعریف شده در سمت گیت وی رجیستر نشان داده نمی شود.
- DTMF در تماس های ورودی به منوی صوتی ارسال نمی شود.
- صدای ورودی گیت وی ضعیف است.
- صدای خروجی ضعیف است.
- در تماس های شهری مشکل اکو وجود دارد.
- به اینترفیس وب گیت وی دسترسی نداریم ولی Ping داریم.
- صدا به صورت Half Duplex می شود.
- در تماس های ورودی در سمت گیت وی، داخلی SIP یکبار زنگ می خورد و قطع می شود، ولی در سمت بیرون صدای بوق (Ring Back Tone) را می شنویم.
- مشکل دریافت فکس بر روی الستیکس وجود دارد.
- چطور از طریق کابل کنسول، برای گیت وی IP تنظیم کنیم؟
- چطور گیتوی را با حفظ تنظیمات IP و لایسنس، ریست فکتوری کنیم؟
- چطور گیت وی را به طور کامل ریست فکتوری نماییم؟
- در شبکه DHCP Server ندارم، چطور IP پیش فرض را پیدا کنیم؟
- چطور NTP دستگاه را تنظیم کنیم؟
- چطور IP گیت وی FXS سنگوما را از طریق تلفن آنالوگ به دست آوریم؟
- feature Code های گیت وی کجا تعریف شده است؟

در ادامه به این سوالات پاسخ می دهیم.

۱- چرا بجای نمایش کالرآیدی تماس، نام ترانک گیت وی نمایش داده می شود: مثلا Vega50؟

برای رفع این مشکل وارد اینترفیس وب گیت وی شده و از طریق منوی سمت چپ، منوی SIP را انتخاب کنید:

در صفحه SIP، جدول دوم (SIP Profiles)، ترانک خود را Modify کنید:

در این صفحه مقدار From Header ‘userinfo’ را بر روی calling party تنظیم کنید و در انتها تغییرات جدید را submit و در نهایت برروی apply و Save کلیک کنید.

همچنین می توانید از طریق سریال یا ssh به گیت وی متصل شده و از کامند زیر استفاده نمایید.

set .sip.profile.1.from_header_userinfo=” calling_party”<

apply<

save<

 

2- کالرایدی بر روی تلفن Anonymous یا unknown می افتد.

درصورتی که نوع Signaling کالرآیدی، درست تنظیم نباشد این مشکل به وجود خواهد آمد. وارد اینترفیس وب گیت وی شده و در منوی سمت چپ وارد POTS شوید.

در این جدول ستون مربوط به کالرآیدی را بررسی کنید و در صورتی که مقدار CallerID برروی ON قرار ندارد آن را بر روی ON تنظیم کنید. submit ،apply و Save نمایید. در صورتی که مشکل رفع نگردید در همین جدول، ستون آخر، یکی از پورت ها را Modify کنید.

جدول دوم، Interface Profile را باز کنید.

دراین جدول دو پروفایل به صورت پیش فرض قرار دارد، مقدار CallerID Type مربوط به پروفایل FXO را ابتدا بر روی etsi-dtmf و سپس etsi-fsk قرار دهید. (در هر مرحله می بایست بر روی submit کلیک و سپس apply و save نمایید. Reboot لازم نیست.)

در صورتی که همچنان کالرآیدی ندارید می بایست خطوط خود را به تلفن آنالوگ متصل و تماس ورودی گرفته و از دریافت کالرآیدی اطمینان حاصل کنید. در صورت داشتن کالرآیدی بر روی تلفن آنالوگ مقدار Caller ID Wait را در همان جدول به ۱۲۰۰۰ تغییر و به ترتیب، تمامی CallerID Type ها را تا شناسایی کالرآیدی تست نمایید. در هر مرحله submit و apply و در نهایت Save فراموش نشود.

 

3- تماس با تاخیر به منوی صوتی یا IVR متصل می شود.

در صورتی که تماس بعد از یک یا دو Ring به منوی صوتی متصل می شود و کالرآیدی هم دارید، مشکلی در سمت شما وجود ندارد و همه چیز عادی است. در صورتی که بعد از چند Ring به منوی صوتی متصل می شوید، می بایست تنظیمات کالرآیدی خود را بررسی کنید، ممکن است کالرآیدی تشخیص داده نمی شود که با رفع مشکل کالرآیدی مشکل تاخیر در اتصال تماس نیز برطرف خواهد شد.

 

4- زمانی که تماس از بیرون قطع می شود، خطوط اشغال می ماند.

وارد اینترفیس وب گیت وی شده و سپس منوی Tones را انتخاب کنید. جدول چهارم را باز کنید. و پارامترهای آن را، مانند شکل زیر قرار داده و submit سپس apply و در نهایت Save کنید.

توجه کنید که مقادیر بالا، پارامترهای استاندارد ایران هستند و ممکن است مرکز مخابرات شما از این استاندارد پیروی نکند. بنابراین شما می بایست تماس های ورودی گیت وی را در سمت الستیکس یا freePBX به یک داخلی هدایت کرده و Call Recording آن داخلی را فعال کنید.

از بیرون تماس گرفته و از سمت داخلی SIP یا IP تماس را Answer کنید. (گوشی را بردارید). در این لحظه از سمت بیرون تماس را قطع کرده تا بوق اشغالی بروی خط ارسال، و در فایل Record سمت سرور شما بوق اشغالی قرار گیرد.

فایل را از روی سرور خود دانلود و در صورت وجود بوق اشغالی، آن را به همراه سریال گیت وی خود به آدرس support@senatelecom.ir ارسال کنید تا همکارن ما بعد از بررسی بوق اشغالی، تنظیمات مربوط به خطوط شما را ارسال نمایند.

 

5- ترانک تعریف شده در سمت گیت وی رجیستر نشان داده نمی شود.

در سمت سرور FreePBX یا الستیکس (استریسک) خود و همچنین در سمت گیت وی به شکل زیر تعریف کنید.

سمت الستیکس (شکل زیر):

در صفحه Status بررسی کنید، گیت وی رجیستر شده است:

 

6- DTMF در تماس های ورودی به منوی صوتی ارسال نمی شود.

مشکل DTMF علت های مختلفی دارد و روش های مختلفی برای تنظیم آن وجود دارد. بهترین روش، شناسایی DTMF در سمت گیت وی و ارسال اطلاعات آن خارج از band تماس، به سرور ویپ شماست.

مرحله ۱: در این خصوص در سمت گیت وی وارد منوی media شده، جدول Packet Profiles و سپس Packet Profile 1 را باز کنید.

در صورتی که در بخش مربوط به Voice مقدار out of Band DTMF بر روی Off قرار دارد، در ستون آخر بر روی Modify کلیک کنید و در صفحه باز شده مقدار آن را بر روی ON تنظیم کنید. بر روی Submit ،Apply و Save کلیک کنید.

مرحله ۲: وارد منوی SIP شده و در جدول SIP Profile ترانک مربوطه را Modify کنید.

در صفحه باز شده مقدار DTMF Transport را بررسی کنید که بر روی RFC2833 تنظیم شده باشد.

در غیر این صورت آن را بر روی RFC2833 تنظیم کنید و سپس submit ، Apply و Save نمایید.

مرحله ۳: بر روی تنظیمات ترانک خود در سمت سرور ویپ مقدار “dtmfmode=rfc2833” و “relaxdtmf=yes” را اضافه کنید.

همچنین می توانید از طریق سریال یا ssh به گیت وی متصل شده و از کامندهای زیر استفاده نمایید.

set .media.pkt_profile.1.voice.out-of-band-dtmf=”on”

set .sip.profile.1.dtmf_transport=”rfc2833″

 

7- صدای ورودی گیت وی ضعیف است.

ابتدا به فایل صوتی ضبط شده در سمت سرور رجوع کرده، در صورتی که در آنجا نیز صدا ضعیف است، می تواند مشکل از سمت خط شهری یا گیت وی باشد، در غیر این صورت موارد ذیل را دنبال نکنید.

وارد منوی Advanced گیت وی شده و مقدار زیر را دروی CLI Command وارد کنید.

set ._advanced.pots.fxo.1.digital_rx_gain=”X”

به جای مقدار X مقدارهای ۳ یا ۶ وارد کنید. درصورتی که با این تنظیم مشکل وجود داشته باشد باید مشکل را در جای دیگری جستجو کرد. (بیشتر از ۹ مقدار X را افزایش ندهید.)

 

8- صدای خروجی ضعیف است.

ابتدا به فایل صوتی ضبط شده در سمت سرور رجوع کرده، در صورتی که در آنجا نیز صدا ضعیف است می تواند مشکل از سمت خط شهری یا گیت وی باشد، در غیر این صورت موارد ذیل را دنبال نکنید. وارد منوی Advanced گیت وی شده و مقدار زیر را دروی CLI Command وارد کنید.

set ._advanced.pots.fxo.1.digital_tx_gain=”X”

به جای مقدار X مقدارهای ۳ یا ۶ وارد کنید. درصورتی که با این تنظیم مشکل وجود داشته باشد باید مشکل را در جای دیگری جستجو کرد. (بیشتر از ۹ مقدار X را افزایش ندهید.)

 

9- در تماس های شهری مشکل اکو وجود دارد.

توجه کنید که، اکو انواع مختلفی دارد و می بایست پیش از هر اقدامی علت اصلی آن را پیدا کرد. بهترین روش بررسی فایل ضبط شده تماس در سمت سرور ویپ شماست، در صورتی که درفایل صوتی نیز مشکل اکو وجود دارد می توان مراحل ذیل را دنبال کرد. درسمت اینترفیس گیت وی سنگوما، وارد منوی Media شوید. جدول آخر، TDM Profile را باز کنید.

بر روی Modify کلیک کنید و مقدار Echo Tial Size را افزایش دهید. توجه کنید که در مواردی، افزایش زیاد این مقدار باعث بروز مشکلات Half Duplex خواهد شد.

همچنین می توانید از طریق سریال یا ssh به گیت وی متصل شده و از کامندهای زیر استفاده نمایید.

set .media.pkt_profile.1.voice.echo_canceller=”enable”

set .media.tdm_profile.1.echo_tail_size=”۳۲″

apply

save

 

10- به اینترفیس وب گیت وی دسترسی نداریم ولی Ping گیت وی را داریم.

این مشکل در ۹۹٫۹ درصد موارد بخاطر فعال بودن آنتی ویروس ها بخصوص آنتی ویروس کاسپرسکی بر روی سیستم Client است. آنتی ویروس خود را برای مدتی غیر فعال کنید. با آخرین ورژن مرورگر فایرفاکس و کروم تست کنید.

 

11- صدا به صورت Half Duplex می شود.

مشکلات Half Duplex نیز می تواند عوامل زیادی داشته باشد. در این خصوص فایل صوتی تماس رکورد شده در سمت سرور ویپ را بررسی کنید، در صورتی که مشکل در فایل صوتی وجود دارد، وارد اینترفیس وب گیت وی شده و از منوی سمت چپ، Media را انتخاب کنید. در آخر این صفحه، جدول TDM Profile را انتخاب کنید و در ستون آخر، آن را Modify کنید.

مقدار Echo Tail را کمی کاهش دهید و تنظیمات را submit ،Apply و Save نمایید.

همچنین می توانید از طریق سریال یا ssh به گیت وی متصل شده و از کامندهای زیر استفاده نمایید.

set .media.tdm_profile.1.echo_tail_size=”۱۶″

apply

save

 

12- در تماس های ورودی در سمت گیت وی، داخلی SIP یکبار زنگ می خورد و قطع می شود، ولی در سمت بیرون صدای بوق (Ring Back Tone) را می شنویم.

وارد منوی Advanced گیت وی شده و در قسمت CLI Command مقدار زیر را وارد کنید. و در نهایت Apply و Save نمایید.

set ._advanced.pots.fxo.1.ring_detect_longest_ring_off=”۴۰۰۰″

 

13- مشکل دریافت فکس بر روی الستیکس وجود دارد.

توجه کنید که گیت وی های سنگوما بر خلاف برخی از گیت وی های موجود در بازار ایران، از ارسال فکس با استاندارد T38 پشتیبانی می کند که بسیار پایدارتر از ارسال فکس بصورت تماس صوتی با استفاده از کدک G711 است.

متاسفانه T.38 به صورت پیش فرض بر روی الستیکس یا ایزابل فعال نبوده و می بایست در سمت استریسک، با ایجاد تغییراتی، این امکان را برای آن فراهم کرد، در غیر این صورت تماس های فکس شما قطع خواهد شد.

مرحله ۱: در سمت گیت وی وارد منوی SIP شوید و در جدول Miscellaneous مقدار Fax Detect را بر روی always تنظیم کرده و سپس submit ، Apply و Save نمایید.

همچنین می توانید از طریق سریال یا ssh به گیت وی متصل شده و از کامندهای زیر استفاده نمایید.

set .sip.fax_detect=”always”

apply

save

مرحله ۲: برای تنظیمات فکس به صورت T.38 ، اگر از الستیکس نسخه ۲٫۵ به بالا و یا ایزابل استفاده می کنید، راهنمای تنظیمات آن را از طریق این مقاله آموزشی دنبال نمایید.

نکته ی مهم: در صورتی که نخواهید از T.38 استفاده کنید و ارسال و دریافت فکس را بروی Voice داشته باشید، لازم نیست در الستیکس و یا ایزابل تغییری ایجاد نمایید، تنها در سمت گیت وی تنظیم Fax Detect را بروی Never قرار دهید. همچنین دقت داشته باشید که کدک G.729 به عنوان کدک صدا انتخاب نشود. برای این منظور می توانید این کدک را از قسمت Media و سپس Media Capability Sets، کدک شماره ۴ را از لیست کدک ها حذف نمایید. در پایان نیز، در همین بخش حالت Profile Mode را بر روی Voice & Data ست کنید.

 

14- چطور از طریق کابل کنسول، برای گیت وی IP تنظیم کنیم؟

کابل سریال را به گیت وی وصل و با bit rate 115200 به گیت وی متصل شوید. برای تنظیم IP استاتیک از کامندهای زیر در کنسول گیت وی استفاده کنید.

set .lan.if.1.use_dhcp=”۰″

set .lan.if.1.use_apipa=”۰″

set .lan.if.1.ip=”your IP here”

set .lan.if.1.subnet=”۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵٫۰″

apply

save

برای گرفتن IP از DHCP از کامندهای زیر در کنسول آن استفاده کنید.

set .lan.if.1.use_dhcp=”۱″

apply

save

 

15- چطور گیتوی را با حفظ تنظیمات IP و لایسنس، ریست فکتوری کنیم؟

از طریق وب، وارد منوی Advanced شوید و در جدول CLI Command از کامند “factory reset” استفاده کنید.

همچنین می توانید از طریق سریال یا ssh به گیت وی متصل شده و از کامندهای زیر استفاده نمایید.

factory reset

reboot system

 

16- چطور گیت وی را به طور کامل ریست فکتوری نماییم؟

توجه کنید با این کار، لایسنس دستگاه به همراه تنظیمات IP حذف خواهند شد لذا ابتدا لایسنس دستگاه را بردارید. از طریق وب و در صفحه Status گیت وی، در کنار License Information بر روی Show کلیک کنید.

در این قسمت مقدار لایسنس را به طور کامل کپی کرده و در فایلی بر روی PC خود، آن را نگه داری نمایید.

برای ریست فکتوری کامل دستگاه، وارد منوی Advanced دستگاه شده و در قسمت CLI Command از کامند “factory reset full” استفاده نمایید. سپس دستگاه را ریبوت نمایید.

توجه کنید که با ریست شدن دستگاه، به صورت پیش فرض درخواست دریافت IP را از DHCP Server می نماید و در صورت نبود DHCP Server آدرس IP Apipa برای خود set می نماید.

از طریق کنسول: کامند های زیر را در کنسول گیت وی وارد کنید، سپس مقدار لایسنس را به طور کامل کپی نمایید.

>upgrade

>license

جهت وارد کردن لایسنس در صفحه status گیت وی بر روی دکمه Show در کنار License Information کلیک کنید.

در این صفحه و در قسمت Enter New License Key مقدار لایسنس را وارد کرده و بر روی submit کلیک کنید.

 

17- در شبکه DHCP Server نداریم، چطور IP پیش فرض را پیدا کنیم؟

راه حل اول: اتصال کابل کنسول با Bit rate 115200 به گیت وی و استفاده از کامند “show banner”.

راه حل دوم: IP پیش فرض Apipa بوده و دو اکت آخر آن بر اساس تبدیل ۴ رقم آخر MAC Address از هگز به دسیمال به دست می آید. فرض کنید گیت وی دارای ۰۰۵۰۵۸۲۰۲۲۶۰ MAC: است، آدرس Apipa به شکل ۱۶۹٫۲۵۴٫xxx.yyy است. با بررسی مقدار ۲۲ و ۶۰ در جدول زیر می توانید مقدار IP را بدست آورید.

۱۶۹٫۲۵۴٫۳۴٫۹۶: آدرس IP ای است که این گیت وی در نبود DHCP برای خود set می کند.

 

18- چطور NTP دستگاه را تنظیم کنیم؟

وارد اینترفیس وب دستگاه شوید، از منوی سمت چپ، system را انتخاب کنید. جدول مربوط به Time and Date را باز کنید.

در قسمت NTP Parameters و Address of NTP Server، آدرس سرور NTP را وارد کنید.

در قسمت Timezone Settings و Local Offset (HHMM) مقدار ۰۳۳۰ را برای ایران تنظیم کنید.

در نهایت بر روی Set Time from NTP server کلیک کنید.

 

19– چطور IP گیت وی FXS سنگوما را از طریق تلفن آنالوگ به دست آوریم؟

تلفن آنالوگ خود را به یکی از پورت های گیت وی FXS سنگوما متصل کنید. شمار #۱#۱ را از روی تلفن آنالوگ خود شماره گیری نمایید. برای شنیدن آدرس IP پورت LAN1 عدد ۱۱۱ و برای پورت LAN2 عدد ۱۲۱ را شماره گیری نمایید.

 

20- feature Code های گیت وی کجا تعریف شده است.

وارد وب اینترفیس دستگاه شده و از منوی سمت چپ Supp.Service را انتخاب کنید. در صفحه باز شده، از جدول Supplementary Service Profile می توانید کدهای پیش فرض را مشاهده و Modify نمایید.

درصورتی که مثلا کدهای *۹۸ و *۹۹ و… را در سمت سرور ویپ خود تعریف کردید، می بایست در سمت گیت وی این کد ها را حذف یا تغییر دهید، در غیر این صورت الویت اجرا بر روی گیت وی خواهد بود.

 

دیدگاه خود را به ما بگویید.